Historia szkoły

Historia szkoły

Pomysł utworzenia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marka (bo ono było jako pierwsze) zrodził się w 1992 roku z potrzeby zagospodarowania salek katechetycznych przy kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe.

Założycielem szkoły i jej duchowym opiekunem był proboszcz parafii, ksiądz Jan Rataj. Szkołę tę miała określać chrześcijańska wizja człowieka, świata, kultury i życia. Miało to być środowisko wychowania oparte na zasadach chrześcijańskiej doktryny. Nauczyciele i wychowawcy odznaczają się nie tylko umiejętnościami pedagogicznymi, ale także prawością i świadectwem życia.

Pierwsze czesne wynosiło tylko 700 tysięcy złoty, a kandydatów po szkole podstawowej obowiązywały egzaminy wstępne. Swoją edukację 1 września 1992 roku rozpoczęło 27 uczniów w Katolickim Liceum. W 2002 roku został przeprowadzony nabór do I klasy Katolickiego Gimnazjum. Uczniów miał wyróżniać charakterystyczny strój (mundurek), który wprowadził ksiądz prałat Marian Subocz, sprawiając, że społeczność szkolna stała się bardziej elitarna.

Dzisiaj niebieskie koszule i krawaty są rozpowszechnione w mieście Słupsku, a w Zespole Szkół Katolickich uczy się 12 licealistów i 88 uczniów szkoły podstawowej. Widać wyraźnie, że społeczność szkolna przez te 19 lat bardzo się rozrosła. Przybyło uczniów i nauczycieli. Niezmienny jest proces wychowawczy w szkole, który opiera się na osobowej relacji nauczyciela i ucznia oraz na świadectwie życia dawanym wychowankom przez nauczyciela.

Zapraszamy do zapoznania się z monografią szkoły przygotowaną i opracowaną przez p. Marzenę Maksimowicz.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij