Uczniowie naszej szkoły od roku szkolnego 2017/2018 mają możliwość uczęszczania na lekcje języka kaszubskiego. Celem zajęć jest poznanie języka regionalnego, który jest jedynym regionalnym językiem w Polsce. Podczas zajęć uczniowie poznają bogatą kulturę Pomorza, historię i kulturę Kaszub, odkryją swoje korzenie. Program zajęć skierowany jest do wszystkich uczniów, którzy chcą uczyć się j. kaszubskiego.
Zajęcia realizowane są w wymiarze 3 godzin tygodniowo. W salach odbywają się 2 godziny zajęć tygodniowo, podczas których uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności manualne, plastyczne i muzyczne. W ramach trzeciej godziny realizowane są warsztaty, wycieczki edukacyjne, spotkania z Kaszubami. Wszystkie formy zajęć są bezpłatne dla rodziców, gdyż lekcje kaszubskiego są finansowane dodatkową subwencją oświatową.
Szkoła zakupuje podręczniki i materiały ćwiczeniowe dla uczniów. Zajęcia prowadzi nauczyciel mający uprawnienia do nauczania języka kaszubskiego nadane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Wniosek o naukę j. kaszubskiego można pobrać z sekretariatu szkoły do 20 września nowego roku szkolnego. Raz złożoony wniosek obowiązuje przez cały okres nauki, czyli do klasy VIII. Rodzice mogą wypisać dziecko z zajęć poprzez złożenie pisemnej rezygnacji do dnia 29 września danego roku szkolnego-druk rezygnacji do pobrania w sekretariacie szkoły. Dla uczniów, którzy zostali zapisani na zajęcia, nauka języka kaszubskiego jest obowiązkowy zapis w arkuszu ocen, na świadectwie wśród przedmiotów obowiązkowych, liczenie do średniej ocen, wpływ na klasyfikowanie i promowanie. W klasie V i VI w ramach j. regionalnego realizowane realizowanych jest dodatkowo 50 godzin przedmiotu Historia i kultura Kaszub 25 g.rocznie w kl.V i VI.
Nauczanie własnej historii i kultury jest równoznaczne z zaliczeniem przedmiotu do dodatkowych zajęć edukacyjnych ucznia zapis w arkuszu ocen i na świadectwie wśród przedmiotów dodatkowych, liczenie do średniej ocen, bez wpływu na klasyfikowanie i promowanie. Część godzin historii przedmiotu może być realizowana w terenie w formie warsztatów, lekcji muzealnych. Zajęcia odbywają się zgodnie z nową podstawa programową z uwzględnieniem ćwiczenia umiejętności czytania, pisania, słuchania i mówienia przy wykorzystaniu tablicy multimedialnej.
Nasze wycieczki edukacyjne
Wizyta w Fabryce Bombek
- poznanie etapów produkcji bombek,
- sztuka techniki zdobienia,
- warsztat.