Poznaj Polskę - WARSZAWA

Poznaj Polskę - WARSZAWA

„Mam tak samo jak ty
Miasto moje, a w nim
Najpiekniejszy moj swiat
Najpiekniejsze dni
Zostawilem tam kolorowe sny
Kiedys zatrzymam czas
I na skrzydlach jak ptak
Bede lecial co sil - tam
Gdzie moje sny
I warszawski dzien
Kolorowe dni
Gdybys ujrzec chcial nadwislanski swit
Juz dzis wyruszaj ze mna tam
Zobaczysz jak przywita pieknie nas
Warszawski dzień”

 

Tak, jak w piosence Czesława Niemena, przez 3 dni witał nas warszawski dzień. 13 czerwca 2022 klasa 4, 7 i 8 z wychowawcami i p. Kamilą wybrały się na wycieczkę do stolicy.

Zaczęliśmy bardzo wesołym akcentem szczęścia i iluzji w Be Happy Museum.

Jeszcze tego samego dnia po zakwaterowaniu i kolacji wyszliśmy na wieczorny spacer po Warszawie. Pomnik Mikołaja Kopernika i historię związaną z jego tablicą opowiedziała p. Agnieszka. Spacerowaliśmy Traktem Królewskim , czyli ulicą Krakowskie Przedmieście. Dotarliśmy pod Grób Nieznanego żołnierza na Placu Piłsudskiego. Jest to grób wszystkich bezimiennych żołnierzy walczących za Polskę na przestrzeni kilku wieków, przy którym stoi warta honorowa. Na placu Zwycięstwa podziwialiśmy pomniki: pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II z 1979 r., pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Udaliśmy się też do Ogrodu Saskiego, który został założony przez króla Augusta II Mocnego na początku XVIII stulecia. Jeszcze tego samego wieczora podeszliśmy pod Pałac Kultury i Nauki , który jest jednym z najwyższych budynków w Polsce.

Kolejny warszawski dzień poświęciliśmy zwiedzając zamek Królewski w Warszawie. Wiele sal na zamku wzbudziło naszą ciekawość i zainteresowanie, jednak największa euforia pojawiła się w sali, w której została uchwalona Konstytucja 3 V 1791r.

Po południu odwiedziliśmy cmentarz Wojskowy na Powązkach, a także zespół pałacowo-ogrodowy założony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli Łazienki Królewskie i stojący niedaleko Łazienek – Belweder. Pani Marzena przypomniała nam wiadomości z lekcji historii, że to właśnie w Łazienkach, gdzie mi się mieściła się szkoła oficerska (Podchorążówka) i w Belwederze, który był siedzibą księcia Konstantego, rozpoczęła się noc Listopadowa 1831 r.

Trzeciego warszawskiego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycje przedstawiały walkę i codzienność powstania na tle okupacji, aż po powojenny terror komunistyczny- to spora i już bardzo nam bliska historia naszego Narodu i Państwa.

Oczywiście mieliśmy świadomość ,że w trzy dni nie zwiedzimy całej Warszawy, ale to co zobaczyliśmy i tak było sporym sukcesem i pozostanie na długo w naszej pamięci.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij